NOWA ERA SZKOLEŃ - ROZWÓJ KOMPETENCJI KADR PRZYSZŁOŚCI NA WARMII I MAZURACH

Firma doradczo-szkoleniowa Techpal Sp. z o.o. zakończyła z sukcesem realizację projektu „Nowa era szkoleń – rozwój kompetencji Kadr Przyszłości na Warmii i Mazurach”.

SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE

Gospodarka przekształcająca się w kierunku coraz bardziej zelektronizowanych usług potrzebuje technologii informacyjnych, a tym samym szerokich umiejętności i cech pracowników zdolnych do korzystania z ICT. Obserwowany rozwój rynków i zmian technologicznych pozwala prognozować popyt na nowe kompetencje w branży informatycznej. Z prognozy ekspertów z Międzynarodowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę działającego przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych wynika, że brakuje wykwalifikowanych pracowników w zakresie nowych kompetencji informatycznych. Pozycja społeczna wynika obecnie z konkretnych umiejętności, wykorzystywanych tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Do podstawowych należą te z zakresu posługiwania się techniką komputerową i multimedialną.  Kluczowym wyzwaniem dla regionu Warmii i Mazur jest wyposażenie pracowników nie tylko w umiejętności wykorzystania technik ICT, ale również w wiedzę teoretyczną, która wspólnie stworzy nowe kompetencje poszukiwane na rynku pracy.

KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

Firma Techpal wyszła naprzeciw potrzebom rynku i stworzyła autorskie programy szkoleń, tworząc tym samym kompetencje przyszłości. Są to:

Wszystkie kompetencje są kompilacją idei ECDL - Certyfikatu umiejętności komputerowych w dosłownym tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy” oraz modułów kompetencyjnych opracowanych przez ekspertów firmy Techpal.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Pomysłodawcą i realizatorem projektu „Nowa era szkoleń – rozwój kompetencji Kadr Przyszłości na Warmii i Mazurach” jest firma szkoleniowo – doradcza Techpal Sp. z o.o.  Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw, na podstawie umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie (instytucją Pośredniczącą II stopnia).

Projekt uwzględnia problem modernizacji kształcenia kadr i jego lepszego dopasowania do potrzeb nowoczesnej gospodarki tworząc kompetencje przyszłości. Celem projektu jest wzrost konkurencyjności na rynku pracy pracujących 120 kobiet i 80 mężczyzn z woj. warmińsko-mazurskiego poprzez uzyskanie nowych kompetencji informatycznych. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Nabór był otwarty dla wszystkich zainteresowanych spełniających kryteria dostępu, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kompetencji ICT. Pierwszeństwo udziału miały kobiety, osoby 45+ oraz niepełnosprawne. 20 grup szkoleniowych przeszło przez 2-etapowy proces szkoleniowy.  W pierwszym etapie każdy uczestnik został indywidualnie zdiagnozowany przez doradcę zawodowego. Celem działania było przyporządkowanie odpowiednich szkoleń do indywidualnych predyspozycji uczestników. Kolejnym etapem była realizacja właściwego programu szkoleniowego. Szkolenia były zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych metod szkoleniowych, m.in. tablicy interaktywnej. Uczestnicy otrzymali komplet materiałów szkoleniowych oraz poczęstunek w trakcie szkolenia.  Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny

WYMIERNE REZULTATY

Projekt realizowany jest od listopada 2010r. do października 2012r. W ramach projektu 200 osób, w tym 140 kobiet nabyło  nowe specjalistyczne kompetencje informatyczne. Najwięcej uczestników (40%) uzyskało kompetencję „Brokera informacji”. Na drugim miejscu uplasowała się kompetencja „Redaktor stron www” (31 % uczestników). Następnie „Analityk danych” (29% uczestników). W okresie dwóch lat trwania projektu zrealizowano  2480 godzin trenerskich. Wszyscy uczestnicy zdali zewnętrzne egzaminy i uzyskały Certyfikat ECDL Start lub ECDL WebStarter oraz Certyfikaty uzyskania poszczególnych kompetencji przyszłości. Przez cały okres realizacji projektu ekspert ds. monitoringu i ewaluacji dokonywał pomiaru osiągniętych rezultatów.  Ponad 95% uczestników stwierdziło przydatność uzyskanej wiedzy na szkoleniu w swojej obecnej i przyszłej  pracy zawodowej. Uczestnicy zwrócili uwagę na  „wysoką jakość szkoleń i profesjonalizm kadry”.

 

 

Techpal Olsztyn: Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności

 

Techpal Olsztyn: Kapitał Ludzki - Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego